Техничар за индустријску фармацеутску технологију

Техничар за хемијску и фармацеутску технологију

У току четворогодишњег школовања ученици се оспособљавају за рад у фармацeутској индустрији која се бави производњом лекова за клиничку употребу, средстава за спречавање болести као што су вакцине, разни витамински препаратi, антисептичка и дезинфекциона средстава.

По завршетку школовања ученици су оспособљени за припрему и организацију технолошког процеса производње фармацеутских производа, праћење параметара, руковање машинама, апаратима и уређајима за аутоматску контролу процеса, као и за узорковање, припрему узорака и контролу квалитета сировина и производа.

Техничар за хемијску и фармацеутску технологију учествује у индустријској производњи хемијских и фармацеутских производа (лековитих масти, таблета, антибиотика, прашкова, вакцина, витамина, антисептичких и дезинфекционих средстава, раствора за ињекције и инфузију, капи и другог медицинског материјала). Знање стечено на теоријским часовима, ученици примењују у лабораторијама кроз разне интересантне огледе и различита мерења везана за технолошку групу предмета. Ту ученици изводе експерименте и испитивања везана за неорганску и органску хемијску технологију, фармацеутску технологију и физичку хемију.

Могућности за наставак школовања су на већини факултета ( првенствено ТМФ, Природно – математички, Фармацеутски факултет... ) и струковних школа.