Техничар за заштиту животне средине

У току школовања ученици се упознају са изворима загађења животне средине, превентивним мерама и мерама заштите...

У оквиру четворогодишњег школовања ученици ће бити оспособљени да препознају изворе загађења животне средине, да анализирају врсте загађујућих супстанци у узорцима воде, ваздуха и земљишта (у нашим лабораторијама), да савладају процесе третмана отпадних вода, чврстог отпада, деградираног земљишта и загађеног ваздуха и примене то у реалним ситуацијама, да поступају у складу са концептом одрживог развоја и циркуларне економије.

У нашој школи постоје 2 Еколошке учионице, еколошка лабораторија и кутак за одвајање и сакупљање секундарних сировина.

Ученици наше школе учествују у разним акцијама из области Екологије и заштите животне средине, које организује АП Војводина, град Панчево, предузећа и невладине организације („За чистије и зеленије школе у Војводини“, „Одвајамо“, „Сакупи и уштеди – вреди“, „Улепшајмо Котеж“, „Чепом до осмеха“...). Обележавамо важне еколошке датуме (Дан планете Земље, Дан Дунава, Дан биодиверзитета...), учествујемо у хуманитарним акцијама и организујемо едукативне излете.

Наши ученици су годинама полазници Центра за таленте „Михајло Пупин“ где у области заштите животне средине продубљују своје знање и успешно учествују на такмичењима.

Након стечене дипломе ученици могу одмах да се запосле у службама заштите животне средине које постоје у предузећима, органима локалне самоуправе, здравственим установама или да наставе даље школовање на бројним факултетима у земљи и иностранству (ТМФ, Рударско–геолошки факултет, Природно–математички факултет, Факултет безбедности, ФОН...).

Животна средина одговорна је за квалитет наших живота. Здрава животна средина омогућава нам дужи животни век и наш живот чини испуњенијим.