Информатор о упису школска 2024/25

ХЕМИЈА, НЕМЕТАЛИ И ГРАФИЧАРСТВО

  1. ТЕХНИЧАР ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
  2. ТЕХНИЧАР ЗА ХЕМИЈСКУ И ФАРМАЦЕУТСКУ ТЕХНОЛОГИЈУ
  3. ТЕХНИЧАР ЗА ГРАФИЧКУ ПРИПРЕМУ
  4. ТЕХНИЧАР ЗА ПРЕРАДУ НАФТЕ И ГАСА

ГЕОДЕЗИЈА И ГРАЂЕВИНАРСТВО

  1. АРХИТЕКТОНСКИ ТЕХНИЧАР
  2. ГЕОДЕТСКИ ТЕХНИЧАР – ГЕОМЕТАР

ПОЉОПРИВРЕДА, ПРОИЗВОДЊА И ПРЕРАДА ХРАНЕ

  1. ПРЕХРАМБЕНО – БИОТЕХНОЛОШКИ ТЕХНИЧАР
  2. ПЕКАР
  3. МЕСАР

ДЕЛАТНОСТ ЛИЧНИХ УСЛУГА

  1. ФРИЗЕР
  2. ПЕДИКИР – МАНИКИР

 

ХЕМИЈА, НЕМЕТАЛИ  ГРАФИЧАРСТВО

ТЕХНИЧАР ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

У оквиру четворогодишњег школовања ученици ће бити оспособљени да препознају изворе загађења животне средине, да анализирају врсте загађујућих супстанци у узорцима воде, ваздуха и земљишта (у нашим лабораторијама), да савладају процесе третмана отпадних вода, чврстог отпада, деградираног земљишта и загађеног ваздуха и примене то у реалним ситуацијама, да поступају у складу са концептом одрживог развоја и циркуларне економије.

У нашој школи постоје 2 Еколошке учионице, еколошка лабораторија и кутак за одвајање и сакупљање секундарних сировина.

Ученици наше школе учествују у разним акцијама из области Екологије и заштите животне средине, које организује АП Војводина, град Панчево, предузећа и невладине организације („За чистије и зеленије школе у Војводини“, „Одвајамо“, „Сакупи и уштеди – вреди“, „Улепшајмо Котеж“, „Чепом до осмеха“...). Обележавамо важне еколошке датуме (Дан планете Земље, Дан Дунава, Дан биодиверзитета...), учествујемо у хуманитарним акцијама и организујемо едукативне излете.

Наши ученици су годинама полазници Центра за таленте „Михајло Пупин“ где у области заштите животне средине продубљују своје знање и успешно учествују на такмичењима.

Након стечене дипломе ученици могу одмах да се запосле у службама заштите животне средине које постоје у предузећима, органима локалне самоуправе, здравственим установама или да наставе даље школовање на бројним факултетима у земљи и иностранству (ТМФ, Рударско–геолошки факултет, Природно–математички факултет, Факултет безбедности, ФОН...).

„Животна средина одговорна је за квалитет наших живота. Здрава животна средина омогућава нам дужи животни век и наш живот чини испуњенијим“.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

52.05

61.22

56.36

Погледајте сраницу профила "ТЕХНИЧАР ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ"

ТЕХНИЧАР ЗА ХЕМИЈСКУ И ФАРМАЦЕУТСКУ ТЕХНОЛОГИЈУ

У току четворогодишњег школовања ученици се оспособљавају за рад у фармацeутској индустрији која се бави производњом лекова за клиничку употребу, средстава за спречавање болести као што су вакцине, разни витамински препаратi, антисептичка и дезинфекциона средстава.

По завршетку школовања ученици су оспособљени за припрему и организацију технолошког процеса производње фармацеутских производа, праћење параметара, руковање машинама, апаратима и уређајима за аутоматску контролу процеса, као и за узорковање, припрему узорака и контролу квалитета сировина и производа.

Техничар за хемијску и фармацеутску технологију учествује у индустријској производњи хемијских и фармацеутских производа (лековитих масти, таблета, антибиотика, прашкова, вакцина, витамина, антисептичких и дезинфекционих средстава, раствора за ињекције и инфузију, капи и другог медицинског материјала). Знање стечено на теоријским часовима, ученици примењују у лабораторијама кроз разне интересантне огледе и различита мерења везана за технолошку групу предмета. Ту ученици изводе експерименте и испитивања везана за неорганску и органску хемијску технологију, фармацеутску технологију и физичку хемију.

Могућности за наставак школовања су на већини факултета ( првенствено ТМФ, Природно – математички, Фармацеутски факултет... ) и струковних школа.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

65.28

71.63

65.68

Погледајте сраницу профила "ТЕХНИЧАР ЗА ХЕМИЈСКУ И ФАРМАЦЕУТСКУ ТЕХНОЛОГИЈУ"

ТЕХНИЧАР ЗА ГРАФИЧКУ ПРИПРЕМУ

Школовање траје четири године у одељењу са 28 ученика, од наредне школске године. Школујући се за овај профил ученици кроз теоријску наставу стичу знања о графичким материјалима, графичкој опреми, технологијама штампе, технологијама графичке припреме, графичком дизајну.

На практичној настави, која се одвија у рачунарским кабинетима, ученици се обучавају за рад на рачунарима у најсавременијим графичким програмима као што су Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign…који им омогућавају да уз стручно знање и употребу своје креативности обликују каталоге, новине, часописе, брошуре, летке, визит карте, плакате, билборде и др.

Ученицима се такође пружа могућност одабира изборног предмета Web design. Рачунарски кабинет је опремљен и најсавременијом машином за дигиталну штампу, електричним ножем, уређајем за топлу пласитифкацију, бигерицом, перфорирком, машином за спирално и жичано коричење и на тај начин је ученицима омогућено да све оно што дизајнирају, одштампају и дораде и заокруже комплетирање графичког производа од припреме, преко штампе и на крају дораде.

Поред знања и вештина које стичу и развијају у школи, на теоријским часовима и часовима практичне наставе, ученици који похађају овај образовни профил у Техничкој школи „23.мај“ имају прилику да проширују своја знања кроз стручне посете модерним штампаријама и посете Сајма графичарства.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

67.18

69.59

66.14

Погледајте сраницу профила "ТЕХНИЧАР ЗА ГРАФИЧКУ ПРИПРЕМУ"

ТЕХНИЧАР ЗА ПРЕРАДУ НАФТЕ И ГАСА

У току четворогодишњег школовања ученици се упознају са примарним и секундарним процесом прераде нафте, рафинеријским постројењима, производима кои се добијају из нафте, аутоматском контролом процеса, мерама зашите на раду у нафтној индустрији, узорковањем и припремањем узорака сировина, међупроизвода и производа нафте и земног гаса као и њиховом испитивању, аналитичким и инструменталним методама. Такође се упознају са загађивачима у нафтној индустрији и свим мерама и постројењима који су у служби екологије и смањења загађења животне средине као и испитивањем отпадних вода и гасова.

По завршетку школовања ученици могу да се запосле у Рафинерији нафте Панчево на праћењу параметара и контроли процеса као и у лабораторији на контроли квалитета ових технолошких токова.

Такође школовање могу наставити на већини факултета и струковних школа.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

57.06

63.22

51.66

Погледајте сраницу профила "ТЕХНИЧАР ЗА ПРЕРАДУ НАФТЕ И ГАСА"

ГЕОДЕЗИЈА И ГРАЂЕВИНАРСТВО

АРХИТЕКТОНСКИ ТЕХНИЧАР

Техничка школа „23.мај“ и за наредну школску годину планира упис једног одељења архитектонског техничара, од 28 ученика.

Ученик се током четворогодишњег школовања оспособљава за снимање и обраду постојећег стања урбанистичких структура и објеката високоградње, разраду пројеката високоградње, разраду урбанистичких пројеката, разраду пројеката конзервације и рестаурације објеката, разраду пројеката кућних инсталација, разраду конструктивних детаља, припрему и oрганизацију архитектонско–грађевинских радова, анализе цена, предмер и предрачун архитектонско грађевинских радова и спровођење управних поступака у грађевинарству.

Стручни предмети који ученике очекују су: техничко цртање, грађевинске конструкције, пројектовање, цртање на рачунару, слободоручно цртање, ентеријери, макетарство...

По завршетку школовања кадрови овог профила могу радити у области грађевинарства у извођачким грађевинским фирмама на пословима извођења објеката високоградње као и у пројектантским бироима. Могућности за наставак школовања су, пре свега, на архитектонском и грађевинском факултету али и на већини других факултета.

Минималан број бодова који је потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

64.61

74.84

74.95

Погледајте сраницу профила "АРХИТЕКТОНСКИ ТЕХНИЧАР"

ГЕОДЕТСКИ ТЕХНИЧАР – ГЕОМЕТАР

Основна делатност геодетског техничара јесте премер земљишта, обрада нумеричких података мерења и графичка обрада тј. израда дигиталних и аналогних планова и карата.

Развој технологије допринео је развоју геодетске струке. Савремeни геодетски инструменти и рачунари олакшавају и убрзавају, како рад на терену тако и обраду података.

Школске 2024/2025 Техничка школа 23.мај# уписује једно одељење овог образовног профила, од 28 ученика.

Стручни предмети који вас очекују су: геодезија, техничко цртање, геодетска мерења и рачунања, катастар непокретности, цртање на рачунару...

Геодетски техничар је оспособљен за рад у CAD програмима. Геодетски стручњак може засновати радни однос у Републичком геодетском заводу, Служби за катастар непокретности, приватним геодетским организацијама, грађевинским фирмама, шумарству, водопривреди и као самостални предузетник.

Школовање се може наставити на Грађевинском факултету, одсек за геодезију и геоинформатику, као и на другим техничким факултетима.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

51.84

55.32

53.28

Погледајте сраницу профила "ГЕОДЕТСКИ ТЕХНИЧАР – ГЕОМЕТАР"

ПОЉОПРИВРЕДА, ПРОИЗВОДЊА И ПРЕРАДА ХРАНЕ

ПРЕХРАМБЕНО – БИОТЕХНОЛОШКИ ТЕХНИЧАР

Прехрамбено – биотехнолошки техничар је нови образовни профил у Техничкој школи „23.маЈ“, који је званично на располагању ученицима од 2024/2025. школске године.

То је образовни профил будућности.

Биотехнологија је увек тежила превазилажењу граница онога што је могуће, користећи микроорганизме и неке бактерије за производњу хране и пића.

Прехрамбени технолози су увек желели да направе нове производе који ће остати запажени.

Као прехрамбено–биотехнолошки техничари имаћете прилику да будете креатори, истраживачи и иноватори, постаћете стручњаци који ће обликовати будућност хране.

Сами ћете знати да дате одговоре и објашњења на многа питања која се тичу хране, а само нека од њих су зашто се чоколада топи у устима, која је разика између белог и интегралног брашна, како се праве бућави сиреви, зашто је вино боље што је старије, зашто хлеб расте док се пече у рерни....

На основу стечених стручних знања, вештина и способности прехрамбено – биотехнолошком техничару је омогућено брзо запошљавање и наставак школовања на многим факултетима.

У Србији је прошле године почела градња „БИО 4“ кампуса који доноси спој биомедицине, биотехнологије и биоинформатике, у коме ће се налазити девет научних институција, шест факултета као и представништва великих светских биотехнолошких компанија.

Постани и ти део те будућности!

Погледајте сраницу профила "ПРЕХРАМБЕНО – БИОТЕХНОЛОШКИ ТЕХНИЧАР"

ПЕКАР

Школовање на овом образовном профилу траје три године.

 Наставу ћеш у највећој мери обављати у школској и градској пекари. Научићеш да користиш машине и уређаје у пекарској индустрији. Бићеш оспособљен за самосталан рад у производњи хлеба, пецива, тестенина и неких врста колача.

Као пекар моћи ћеш да се запослиш у пекарској индустрији, приватним пекарама, трговини...

МЕСАР

Школовање на овом образовном профилу траје три године.

Ученик стиче знања о обради меса, производњи сухомеснатих прерађевина, припреми и обради роштиљског меса, продаји меса и месних прерађевина. Затим, обавља све операције на линији клања, припрема свеже месо за продају, реже га, одмерава тежину.

Практична настава се обавља у кланицама и месарама.

Ово занимање пружа могућност брзог запослења, као и заснивања сопственог бизниса. Месар може да ради у кланицама, месарској индустрији или продајним објектима.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

37. 30

43. 56

60. 94

Погледајте сраницу профила "ПЕКАР - МЕСАР"

 

ДЕЛАТНОСТ ЛИЧНИХ УСЛУГА

ФРИЗЕР

2008. године први пут је уведен  смер мушки и женски фризер, а од 2020. године овај смер је обједињен у нови образовни профил „фризер“.

Ово је смер који буди креативност, дозвољава велику употребу маште и и подстиче сваког појединца да се изрази на свој уметнички начин. Током трогодишњег школовања ученик стиче знања и вештине самосталног креирања и израде свих врста женских и мушких фризура.

Свако кога интересује овај смер апсолутно би требало да зна колико је практичан рад важан за бављење овим занимањем. Практична настава се обавља у школском фризерском салону.

Наши ученици већ годинама доносе награде са Републичког такмичења, 

У школи учествујемо у разним  активностима ( Ревија фризура за Дан школе, Дани демократске културе, хуманитарне и пројектне активност ), као и ваннаставним активностима (нпр. "О-два-ја-мо" отпад)  и  хуманитарним акцијама ( посета Герантолошком центру, Дом за децу и омладину  "Споменак",  ШОСО "Мара Мандић" ).

Улепшавајте људе различитог образовања, културе, интересовања…

Уколико упишете овај смер сазнаћете какав је осећај имати " златне руке " и схватити зашто се за овај смер каже да је „златан занат“.

Ваш рад ће бити увек примећен, Ваши клијенти ће бити Ваша реклама, а диплома овог смера може да буде "виза" за сигуран посао.

Минималан број бодова који је био потребан за упис претходних година

2020/2021.

2021/2022.

2022/2023.

61.77

65.33

50.04

Погледајте сраницу профила "ФРИЗЕР"

ПЕДИКИР – МАНИКИР

Ово је нови образовни профил који Техничка школа „23.мај“ има у својој понуди и уписује прву генерацију ученика за школску 2024/2025. годину.

Маникири и педикири се старају о томе да руке и стопала, као и нокти добију потребну негу и да изгледају уредно, здраво и неговано.

Руке и нокте већина људи примећује већ у првом контакту са другом особом, те се мора имати у виду да они много говоре о личности, старосној доби, животном стилу. Стога је важно да руке и нокти увек буду уредни и неговани.

У току трогодишњег школовања ученици стичу стручно образовање базирано на савременим достигнућима науке, технологије и праксе. Ученици се упознају и овладавају посупцима руковања прибором за рад, коришћењем апарата и материјала.

Педикир, маникир, депилација и надоградња ноктију су области које се уче у школи, а стручни предмети и практична настава омогућавају ученицима да након завршетка школовања буду оспособљени за самосталан рад у салонима.

Правилна нега руку, ноктију и стопала је више од личне хигијене.

Не треба заборавити да су руке најизложеније различитим спољним, механичким и хемијским утицајима, а да су стопала већим делом дана у обући, па је њихова нега и здравље изузетно важно.

Погледајте сраницу профила "ПЕДИКИР – МАНИКИР"